EU Health Insurance

The official Life In The UK AppLife In The UK app.

Life In The UK

Although there is currently no expiry of a LITUK Certificate, you should apply for ILR as soon as you pass your LITUK test because of future questions becoming more difficult and/or of an expiry date.


Take Away App

The Just Eat AppJust Eat app allows you to order from your local take-aways online.

Just Eat App

Other take-away apps include the Hungry House AppHungry House and Deliveroo AppDeliveroo apps.



The Cost Of Living In London, England (UK) In 2018

Rent - Utility Bills - Food - Council Tax - Living Costs

On this web page you will find information about the cost of living in England (UK) in relation to Food, Drink, Transport and Housing and Lifestyle costs/expenses, taken from Tünde's, friends and my own costs/expenses and experiences of living in England (UK). The cost/expenses below should be used as guidance only, in terms of getting an idea of how cheap/expensive it would be to live in England (UK) in 2018.

Although the examples below are based around London (UK) house rents and transport costs for example, they also include nationwide costs relating to utility bills, the post office, supermarkets, vehicle ownership, transport and childcare; among other things.

Post & Package

Service / Product Price Time Comments
1st Class Letter (UK) 65p 1 Day Envelope - Max: 24cm (L) x 16.5cm (W) x 0.5cm (D) - Up to 100g
2nd Class Letter (UK) 56p 3 Days Envelope - Max: 24cm (L) x 16.5cm (W) x 0.5cm (D) - Up to 100g
1st Class Letter (UK) £1.75 1 Day Signed-For / Proof of Delivery / Up to 100g
2nd Class Letter (UK) £1.66 3 Days Signed-For / Proof of Delivery / Up to 100g
1st Class Letter (UK) £6.45 Next Day Guaranteed 1pm / Signed-For / Special Delivery / Up to 100g
1st Class Parcel (UK) £3.40 1 Day Envelope - Max: 45cm (L) x 35cm (W) x 16cm (D) - Up to 1Kg
1st Class Letter (Hungary) £1.17 3-5 Days Envelope - Max: 24cm (L) x 16.5cm (W) x 0.5cm (D) - Up to 100g
More Information Post Office - UK Price FinderP.O - UK Price Finder  /  Post Office EU Price FinderP.O - EU Price Finder


Public Transport

City/Town Type Of Travel Pass Payment Price Comments
London Bus & Tram Pass Weekly £21.20 (P.A.Y.G) Zones 1 to 6
Nottingham Bus Pass Weekly £16 (P.A.Y.G) Nottingham Bus Pass Website'Everyday' Easy Rider
Liverpool Bus Pass Weekly £18.60 (P.A.Y.G) Liverpool Bus Pass WebsiteSolo (Zone C only)
Hull Bus Pass Weekly £13 (P.A.Y.G) Hull Bus Pass WebsiteHull Card
Sheffield Bus & Tram Pass Weekly £16 (P.A.Y.G) Sheffield Bus Pass WebsiteCityWide
Brighton & Hove Bus Pass Weekly £19 (P.A.Y.G) Brighton Bus Pass Website'7-Day' Saver


Private Vehicle

Vehicle Product/Service Payment Price Comments
Car First Driving Licence One-Off Fee £34 online £43 by post
Car Insurance Yearly £700-£800 Considerations: Age Of Car, Accidents, Etc
Car M.O.T Yearly £54.85 This is the maximum a garage can charge
Car Tax Yearly £160-£200 (Example) Considerations: CO2/Engine Size/Fuel Type
Car Driving Lessons Hourly £24-£25 Look for 10 Lesson discounts
Car Theory Test One-Off Fee £23
Car Driving Test One-Off Fee £62 £62 Weekdays / £75 Other Times
Car Petrol Weekly £1.17 Per Litre
Car Second-Hand One-Off Fee £1,500 £1,500 should get you a reliable car
Bicycle New One-Off Fee £109 £109 to £150 should get you a reliable bicycle
Bicycle Plastic Pedals One-Off Fee £7.99 Metal Pedals tend to be around £15 upwards
Bicycle 1 Tyre One-Off Fee £15 Soft Rubber - Hard Rubber £10


Self-Employment

Service / Amenity Payment Price Comments
Public Liability Insurance Yearly £70-£80 Up To £1 Million Policy
Self-Employment N.I Yearly £148.20 £2.85 Per Week (Class 2 National Insurance)
Travel Card (Zones 1-2) Yearly £1,320 £25.38 Per Week
Leaflets/Flyers Bi-Monthly £180 10,000 Colour Both Sides, Luxury Matt, 170 gsm
Custom Receipts Yearly £60 8 receipt books with 100 duplicated, numbered, pages each.
Domain (www) Name Yearly £9.99 Namecheap WebsiteNamecheap
Web Hosting Yearly £40 Fits Basic Needs. Pay no more than £60.
Basic Website Creation Once £70-£150 Additional Maintenance Fee: £20 Per Hour.
Accountant Yearly £180-£220 Annual Tax Return / Self-Assessment.


Rent & UTILITY BILLS

Utility bills vary in price, depending on your particular household usage of course, but here is an example of what Tünde and her family of three pay per month in their one-bedroom flat.

Utility / Amenity Payment Price Comments
Rent - 1 Bedroom Monthly £1,200 Plus additional £1,200 for 1 Month Deposit
Electricity & Gas (EDF) Monthly £120
Water Rates (Thames Water) Monthly £25
Council Tax Monthly £97
TV License Monthly £24.50
Internet And Landline Monthly £30 £50 with Mobile Phone contract

A single person might pay £40 for Gas, £30 for Electricity and £72 for Council Tax. Utility bills will vary purely because of radiator type, heating usage and thermostat levels, condition of boiler, the amount of water used (bath and/or shower), water temperature and so on.

The LAUNDERETTE

Although launderettes vary in price because there is not really any competition between them, usually because there is only one laundrette in your local high street, the difference in price is normally due to whether or not you want self service (you do your own laundry) or a service wash (the laundrette worker does your washing, drying and ironing).

The prices below are based on one black bag (dustbin bag) of clothes that need washing, spinning and drying by you (a self-service wash). Prices will be determined by the washing machine and dryer drum sizes, which vary between laundrettes.

Service Price Comments
Small Washing Machine £3.80-£4.40
Medium Washing Machine £5.40-£6
Large Washing Machine £6.40-£8
Extra Large Washing Machine £8.40
Spin Dryer 20p per 3 Minutes £1 - 15 Minutes / Cost depends on spinning time
Tumble Dryer £2-£4 Cost depends on dryer size and time
Washing Powder 40p-80p per cup Boxes also sold / Bring your own powder

NOTE: A service wash fee normally ranges from between £1.40 and £2, but can be double the self-service price. This depends to some degree on the town/neighbourhood you visit and how new the machines are. If they are brand new, you are normally paying for those machines too!

The SUPERMARKETS

Putting the quality and speciality of certain food and drink products aside, all of the major high street supermarkets in England (UK) sell the same basic food and drink products (i.e. milk, bread, sugar, coffee, biscuits, meat and so on) at roughly the same prices due to the fierce competition between them.

The minimum spend for a single adult on a low-income in England (UK) in 2016 was between £14 and £21 per week, which is £1 to £3 per day, depending on which national statistic you read. An average paid worker spent an average of £56.80 per week, which is £8.11 per day. So on average a low paid worker will have roughly £100 per month to spend on food shopping whereas an average paid worker will have £240 per month.

In terms of food quality, prices and shoppers - Waitrose WebsiteWaitrose and Sainsbury WebsiteSainsbury are seen as "for the upper-class", Tesco WebsiteTesco, Morrisons WebsiteMorrisons and Asda WebsiteAsda are seen as "for the middlle-class" and Lidl WebsiteLidl, Iceland WebsiteIceland and Aldi WebsiteAldi are seen as "for the lower-class". Yes, even with shopping there is a class system in England!

Below I have used Morrisons as the example and given prices in Hungarian Forints too (exchange rate: 321 to £1) to serve as a comparison between England (UK) and Hungary.

Item Quantity Amount GBP HUF Comments
Free Range Eggs 6 Large Half Dozen £1.27 407 Morrisons' own brand
Free Range Eggs 12 Large Half Dozen £2.31 741 Morrisons' own brand
Milk 1 Carton 4 Pints (2L) £1 321
White Bread 1 Thick Loaf 800g £1 321 Hovis
Brown Bread 1 Thick Loaf 800g £1.44 462 Burgen - Soya & Linseed - Healthy Option
Sugar (Silverspoon) 1 Packet 1Kg 60p 192 2Kg = 88p
Baked Beans 4 Tins 4 x 415g £2.58 828 Heinz - Family Pack £3
Baked Beans 4 Tins 4 x 410g £1.65 529 Branston
Coffee (Nescafe Instant) 1 Big Jar 300g £7.98 2,561 Asda Price: £5
Tea (PG Tips) 1 Box 80 Tea Bags £2.40 770 160 Bags: £4.68 - 240 Bags: £5.98
Butter 1 Tub 500g £2.06 661 Bertolli
Butter 1 Block 250g £1.70 545 Lurpak Unsalted
Marmalade (Jam) 1 Jar 375g £1.57 503 La Vieja Fabrica
Blackcurrent Jam 1 Jar 340g £1.58 507 Hartleys
Tomatoes 1 Packet 6 Tomatoes 60p 192 Salad Tomatoes
Vine Tomatoes 1 Packet 420g £1.50 481 These are always expensive
Cucumber 1 N/A 45p 144
Lettuce 1 N/A 46 147 Iceberg Lettuce
Cheddar Cheese (Canadian) 1 200g £2 642 Better cheeses at Sainsbury
Rice (Basmati) 1 Bag 2Kg £7 2,247 Expensive - Cheaper In A Market
Pasta (Fusilli) 1 Bag 500Kg 61p 195 Morrisons' Own Brand
Potatoes (Wonky) 1 Bag 2.5Kg £1 321 Morrisons' Own Brand
Onions (Wonky) 1 Bag 1Kg 42p 134 Morrisons' Own Brand
Carrots (Wonky) 1 Bag 1Kg 35p 112 Morrisons' Own Brand
Garlic 2 Bulbs N/A 55p 176
Cabbage 1 Whole Small 77p 247
Cauliflower 1 Whole Medium £1 321
Runner Beans 1 Packet 180g 87p 279
Broccoli 1 350g 47p 150
Lemons 1 Bag 5 In 1 Bag £1.43 459
Apples 1 Pack 6 In 1 Pack £1.60 513 Golden Delicious
Oranges 1 Bag 5 In 1 Bag £1.48 475 Large Oranges
Porridge 1 Box 1Kg £2 642 Scott's Porage Oats
Corn Flakes (Kellogg's) 1 Box 790g £2 642
All Bran (Kellogg's) 1 Box 390g £2.84 911 Healthy cereals always expensive
Hellmann's Mayonnaise 1 Jar 400g £2.22 712
Colman's English Mustard 1 Jar 170g £1.56 500
HP Brown Sauce 1 Bottle 600g £2.50 802
Heinz Tomato Ketchup 1 Bottle 700g £2.16 693 Also called Red Sauce in the UK
Whole Black Pepper 1 Bottle 50g £2 642 Bottle is also a Pepper Grinder
Sea/Rock Salt 1 Bottle 100g £1.20 385 Bottle is also a Salt Grinder
Saxa Table Salt 1 Pot 750g 90p 288 Cheaper salts sold, but vile taste!
Cooking Oil 1 Bottle 5 Litres £5.74 1,842 Other sizes available - Roughly £1 per litre
Extra Virgin Oil 1 Bottle 500ml £4.20 1,348 £2.65 to £7.98 depending on brand

You might be able to save a little money by shopping for the basics at one particular supermarket, your meat at a butcher's and your fruit in a street market, but with the supermarkets selling fresh meat, fresh fruit and fresh vegetables you wouldn't really save that much.

Take-Away Food / Restaurants

If you live in London, Chinatown has a nice restaurant called Mr WU where you can eat as much as you like for £7.95. It is very popular with tourists and Londoners alike, at most times of the day. There is also a branch in Leicester Square.

Take-Away Shop Portion/Size Decription Price
Chinese Large Special Fried Rice £4.20-£4.90
Chinese Regular 10 Sweet & Chicken Balls £4.50-£4.90
Dominos Pizza Personal 7 Inch Cheese & Tomato £4.99
McDonalds Large Big Mac Meal £4.69
Kebab Small / Large Chicken Doner £4.50 / £5.50
Fried Chicken Shop Regular Meal 2 Pieces Of Chicken, Fries & Drink £3
Fish & Chip Shop Small / Large Chips £1.60 / £2.20
Fish & Chip Shop Savaloy Sausage £1.20

A Take-Away meal (i.e. McDonalds, Chinese or Kebab) for a single person tends to cost between £4.50 and £6.50 these days, depending on portion/size of course. As a family, you can find bigger portions/sizes that work out much better value. And sometimes it works out better value for a single person too if they order a bigger sized meal simply because it will be more filling.

Miscellaneous

Shop Service Description Price
Cobbler Key Cut Yale Key / Chubb Key £2.50-£3.50
Cobbler Key Cut Fobb Key £8-£10
Hairdresser Haircut Child Haircut £6
Hairdresser Haircut Man Haircut £6.50-£8 plus a £1-£2 tip
Tattooist Tattoo Bare Minimum 5 Letters £50 / Small Tattoo £120
Petrol Station Petrol Unleaded Petrol / Diesel £119.9 / £122.9
Petrol Station Car Wash Outside Car Only / Inside & Outside Car £5 / £10

BECOME BRITISH
FROM AN AIRPORT
Index